HABERLER

-28-
Haziran
2024

İTOTAM-Rusya Modern Tahkim Enstitüsü (RIMA) Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalanması


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ile Rusya Modern Tahkim Enstitüsü (RIMA) arasında bir İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.
İşbirliği Anlaşması, İTOTAM Tahkim Divanı üyesi ve İbn Haldun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve RIMA Genel Müdürü Julia Mullina tarafından imzalanmıştır.

-27-
Haziran
2024

İTOTAM’ın Global Arbitration Review (GAR) Live İstanbul Konferansına Katılımı


İTOTAM olarak, Çırağan Palace Kempinski'de düzenlenen Gar Live İstanbul etkinliğine katılmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.
İnteraktif şekilde gerçekleştirilen konferansta Türkiye ve dünya genelindeki önde gelen uygulayıcılar bir araya gelerek tahkimdeki güncel gelişmeleri tartışıp analiz etme fırsatı bulmuştur.

-26-
Haziran
2024

Tahkim Okulu'nun "Milletlerarası Yatırım Tahkimine Yönelik Eleştiriler ve Değişiklik Önerileri" konulu 52. Paneline İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ile İTOTAM Divan Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un Yorumcu Olarak Katılımı


6'ncı yılını geride bırakan Tahkim Okulu'nun "Milletlerarası Yatırım Tahkimine Yönelik Eleştiriler ve Değişiklik Önerileri" konulu 52. panelinde, İTOTAM'ı temsilen Tahkim Divanı üyesi Doç. Dr. DOÇ.DR. EBRU SENSOZ MALKOC ve Genel Sekreter Av. Senem Bahcekapili Vincenzi,LLM yorumcu olarak yer almıştır. Panel kapsamında, İTOTAM'ın düzenli olarak takip ettiği Yatırımcı-Devlet Tahkimi alanında çalışan UNCITRAL Çalışma Grubu II’ün ISDS reform çalışmaları ve güncel gelişmeler paylaşılmıştır. Programa adresdeki linkten (https://www.youtube.com/watch?v=cNsTbRZ4-48) erişebilirsiniz.

-24/28-
Haziran
2024

İstanbul Barosu’nun Düzenlediği “Tahkimde Avukatlık ve Tahkim Türleri”


İstanbul Barosu Tahkim Merkezi tarafından 24-28 Haziran tarihleri arasında “Tahkimde Avukatlık ve Tahkim Türleri” konulu tahkim eğitimi düzenlenmiştir.
Eğitimin birinci gününde İTOTAM Dava Müşaviri ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Av. M. Buğrahan Helvacı, “Tahkime Elverişli Uyuşmazlıklar, Tahkim Sözleşmesi ve Geçersizliği” konulu sunumunu yapmıştır.

-24 Haz./
12 Tem.-
2024

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu’nun (UNCITRAL) 57. Oturumuna Katılım


Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu’nun (UNCITRAL) 57. oturumu 24 Haziran - 12 Temmuz 2024 tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirilmektedir. 1 Temmuz'da, Komisyon, Komisyon tarafından kabul edilmesi için uzmanlaşmış hızlı uyuşmazlık çözümüne yönelik taslak model hükümleri (WG II-Uyuşmazlık Çözümü) ele almıştır. 2 ve 3 Temmuz'da, Komisyon, prensipte kabul edilmek üzere uluslararası yatırım uyuşmazlıklarının çözümüne yönelik bir danışma merkezinin taslak statüsünü (WG III) ele almayı planlamaktadır. 5 Temmuz'da, Komisyon'un, uluslararası yatırım uyuşmazlıklarının önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik taslak araç kitini ele alması beklenmektedir. Her iki raporun da Cuma günü kabul edilmesi beklenmektedir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç, Türk delegasyonu üyesi olarak toplantıya katılmaktadır.

-14-
Haziran
2024

İTOTAM’ın Jus Mundi Profilinin Duyurulması


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM), uluslararası tahkim alanındaki faaliyetlerini güçlendirme amacı doğrultusunda, bazı seçkin kurum ve kuruluşlar ile büyük ölçekli çalışma veproje ortaklıkları yürütmekte ve işbirlikleri içerisinde yer almaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası tahkim alanında özelleştirilmiş bir arama motoru olan ve dünyadaki önde gelen uluslararası tahkim merkezleri tarafından aktif bir biçimde kullanılan “Jus Mundi” ile işbirliği sözleşmesi imzalanmış olup, tahkim yargılamalarındaki nihai hakem kararlarına, tahkimle ilgili anlaşmaların metinlerine, içtihatlara hızlı erişim sağlanması amaçlanmaktadır. Bu işbirliği kapsamında, İTOTAM, kendi veri tabanındaki bazı seçili ulusal ve uluslararası tahkim kararlarını ve ilgili belgeleri anonim hale getirerek, veri tabanına eklenmek üzere Jus Mundi ile paylaşmaktadır. İTOTAM'ın Jus Mundi profiline linkten (https://jusconnect.com/en/d/profile/institution/en-istanbul-chamber-of-commerce-arbitration-and-mediation-center#partnership) erişebilirsiniz.

-10-
Haziran
2024

İTOTAM’ın İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi tarafından düzenlenen "İİT Tahkim Merkezi: Küresel Alternatif Uyuşmazlık Çözümü" konulu panele katılımı


10 Haziran 2024 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi tarafından düzenlenen "İİT Tahkim Merkezi: Küresel Alternatif Uyuşmazlık Çözümü" konulu panele katılmaktan dolayı mutluluk duyduk. Bu vesile ile İİT Tahkim Merkezi Genel Sekreteri olarak atanan Dr. Umar Oseni’yi içtenlikle tebrik ederiz.

-5-
Haziran
2024

İTOTAM’ın İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi tarafından düzenlenen "İİT Tahkim Merkezi: Küresel Alternatif Uyuşmazlık Çözümü" konulu panele katılımıAdalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Avrupa Konseyi işbirliğiile düzenlenen Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi Toplantısına Katılım


Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ve Avrupa Konseyi işbirliği ile düzenlenen Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi Toplantısı, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Giyasettin Eyyüpkoca'nın başkanlığında, İTO Yönetim Kurulu ÜyesiMurat Hazıroğlu ve İTO Meclis Katip Üyesi Ercan Özboyacı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, TOBB Uyum Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Proje Yöneticisi Musa Toprak, Avrupa Konseyi Kıdemli Proje Yöneticisi Gizem Çoban, İbni Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canan Küçükali ve İTOTAM - Istanbul Chamber of Commerce Arbitration and Mediation Center Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi'nin de iştirak ettiği toplantıda, katılımcılara, uyuşmazlıkların önündeki engellerin nasıl ortadan kaldırılması gerektiği ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm (AUÇ) uygulaması hakkında bilgiler sunuldu.

-4-
Haziran
2024

Özbekistan Delegasyonunun İTOTAM’ı Ziyareti


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM), Özbekistan Hukukçuları Eğitim Merkezi Uluslararası İşbirliği Bölümü Başkanı Abdullaeva Shakhzoda Sobitovna, Smartbank Hukuk Birimi Müdür Yardımcısı Mushtariy Gulomjonova ve Özbekistan heyetinin diğer değerli üyelerini ağırlamaktan memnuniyet duymaktadır.
Toplantı sırasında, Özbekistan heyetine İTOTAM’ın tahkim uygulamaları, Türk Tahkim Mevzuatı ve Türkiye’de tahkim ve arabuluculuk konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir.

-28-
Mayıs
2024

Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi’nin (EDAC) İTOTAM’ı Ziyareti ve İTOTAM-EDAC Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalanması


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM), Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC) ile bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamıştır. Bu işbirliği, tahkimi tercih edilen bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak teşvik etme ve sektör içindeki işbirliğini artırma konusundaki sürekli çabalarımızın bir göstergesidir.
İmza töreni, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve EDAC Başkanı Av. Süleyman Boşça’nın imzacı olarak katılımıyla ve her iki kurumun sekretaryalarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

-23/24-
Mayıs
2024

İTOTAM’ın ”Tahkim Günleri” Etkinliğine Katılımı


İTOTAM olarak İstanbul Aydın Üniversitesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi (OIC-AC) işbirliğinde düzenlenen Tahkim Günleri etkinliğinde destekleyici kuruluş olarak yer almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. 23-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte, Divan Üyemiz Prof.Dr. Ali Yesilirmak ve Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahcekapili Vincenzi tebliğlerini sundular.
Tahkime ilişkin birçok farklı hukuki konuların ele alındığı ve tartışıldığı bu etkinlikte,emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

-13-
Mayıs
2024

İTOTAM’ın Türk Eximbank Ziyareti


İTOTAM tarafından, ülkemizin resmi ihracat destek kuruluşu Turk Eximbank’a bugün bir ziyarette bulunulmuştur.
İTOTAM’ı temsilen Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Genel Sekreter Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Alper Yeşiltaş’ın, Türk Eximbank’ı temsilen ise Hukuk Birimi, Reasürans Broker Kanalı Yönetimi ve Ürün Geliştirme Birimi, Alıcı Kredileri ve Proje Finansmanı Birimi, Takip ve Tasfiye Birimi ve Sigorta Tahsilat Birimi yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda İTOTAM Tahkim Kuralları'na ve uygulamaya ilişkin bilgilendirmede bulunularak, işbirliği olanakları değerlendirilmiştir.

-10-
Mayıs
2024

İTOTAM’ın “İzmir Tahkim Günü” Etkinliğine Katılımı


İTOTAM olarak, yoğun katılımla ve başarıyla gerçekleştirilen 1. İzmir Tahkim Günü etkinliğinde destekleyici kuruluş olarak yer almaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.
İTOTAM Tahkim Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez'in de açılış oturumunda katkı sağladığı, birbirinden değerli akademisyenlerin, hakemlerin, uygulamacıların yer aldığı etkinliğe İzmir’de gösterilen yoğun ilgi, İzmir’de tahkime ilişkin bu tip geniş çaplı etkinliklerin sürdürülmesi bakımından çok önemliydi. Katılımcıların İTOTAM’a gösterdiği ilgiden dolayı ayrıca mutluyuz. İTOTAM olarak, önümüzdeki yıllarda da İzmir’de gerçekleştirilecek olan tahkim etkinliklerinde yer alacağız. Öncelikli olarak, 1. İzmir Tahkim Günü etkinliğinin gerçekleştirilmesinde büyük pay sahibi Suleyman BOSCA, Berceste Elif Duranay ve Energy Disputes Arbitration Center (EDAC) ’a ve bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan İzmir Ticaret Odası'na, etkinliğin önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirilerek gelenekselleştirilmesi dileklerimizle teşekkürlerimizi sunarız.

-17-
Nisan
2024

İTOTAM Hakem Ücret Tarifesi ve İTOTAM İdari Masraf Tarifesi


İTOTAM Hakem Ücret Tarifesi ve İTOTAM İdari Masraf Tarifesi güncellenmiştir.17.04.2024 tarihi itibariyle yeni tarifeler yürürlüğe girmiştir. Buna bağlı olarak İTOTAM Tahkim Kuralları 2021 ve Ek’lerinin ilgili maddeleri güncellenmiştir. Değişiklikleri içeren pdf dosyası ekte yer almaktadır.

-25-
Mart
2024

İTOTAM 2023 Yıllık Raporunun Yayınlanması (25 Mart 2024)


İTOTAM, eşit temsili sağlamak amacıyla Tahkim Divanı tarafından atanan kadın hakem sayısını artırarak tahkimde cinsiyet çeşitliliğini artırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, 2023 yılında, İTOTAM Tahkim Divanı’nca atanan hakemlerin %50'si kadındır. Faaliyetlerimizle ilgili bunun gibi temel verilerin yer aldığı İTOTAM 2023 Yıllık Raporumuzu inceleyebilirsiniz.

-22-
Mart
2024

İTOTAM Tanıtım Videosunun Yayınlanması (22 Mart 2024)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) yeni tanıtım videomuz yayınlanmıştır. Tarafsız ve bağımsız Merkezimizin, uyuşmazlık çözümüne ilişkin İstanbul'dan tüm dünyaya sunduğu profesyonel hizmetleri videomuzda izleyebilirsiniz. Bilindiği üzere, Tahkim, günümüz ticari ilişkilerinde ağırlıklı olarak tercih edilen uyuşmazlık çözüm yolu olması bakımından büyük öneme sahiptir. Tarafların, yapacakları sözleşmelere örnek İTOTAM Tahkim Şartını koymaları olası bir uyuşmazlıkta uyuşmazlığın hızlı ve etkin bir şekilde çözülmesini sağlamak bakımından önemlidir. İTOTAM Tahkim Kuralları, Türkiye'de yerleşik taraflar arasında gerçekleştirilebildiği gibi yabancı taraflarla da uygulanabilir. İTOTAM’da görülen uluslarası tahkim yargılaması sonucunda verilen hakem kararları, yabancı ülkelerde de icra edilebilmektedir. Tahkim, birçok ülkede ticari uyuşmazlıkların hızlı ve etkin bir şekilde çözümünde yaygın olarak başvurulan bir yöntemdir. Kendi ülkelerini tahkim açısından daha cazip hale getirmek isteyen devletler mevzuatlarının değiştirmiş veya yenilemişlerdir. Ülkemiz, tahkim konusundaki gelişmelere seyirci kalmayarak gerek ulusal mevzuatında yaptığı düzenlemelerle gerekse taraf olduğu milletlerarası antlaşmalarla dünyadaki gelişmelere ayak uydurmuştur. İstanbul Ticaret Odası, tahkim yoluyla ticari uyuşmazlıkların çözümlenmesi teşvik etmekte ve tahkim kurumunun geliştirilmesi bakımından etkin bir rol oynamaktadır. Bu itibarla, vermiş olduğu tahkim hizmetini, uluslararası uygulamalara ve yabancı ülkelerdeki emsallerine uygun olarak verebilmek için tahkim merkezi kurulması çalışmalarına başlamış ve İstanbul Ticaret Odası Tahkim Merkezi (İTOTAM) 16 Ekim 2014 tarihinde kurulmuştur.

-13-
Mart
2024

Kırgızistan Delegasyonu'nun İTOTAM Ziyareti (13 Şubat 2024)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (ITOTAM), Kırgızistan Adalet Bakan Yardımcıları Sayın Orozov Baktiiar Saipidinovich ve Sayın Sydykov Orozbek Kadyrbekovich'in de aralarında bulunduğu Kırgızistan Delegasyonunun değerli üyelerini ağırlamıştır. International Development Law Organization (IDLO)(Uluslararası Kalkınma Hukuku Organizasyonu) program yöneticisi ve European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)(Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası temsilcisinin de katıldığı toplantıda, delegasyona Tahkim Merkezimiz ve Türkiye'de tahkim ve arabuluculuk üzerine güncel gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Toplantının ikinci kısmında, Singapur Konvansiyonu Prof. Dr. Nuray Eksi'nin sunumuyla detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

-8-
Mart
2024

İTOTAM & İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi (OIC-AC) Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalanması (8 Mart 2024)


İTOTAM, İslam İşbirliği Teşkilatı Tahkim Merkezi (OIC-AC) ile bir İşbirliği Anlaşması (Memorandum of Understanding-MoU) imzalamıştır. ITOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve OIC-AC Genel Sekreter Vekili Dr. Alper Çağrı Yılmaz, imza törenine katılmıştır.

-7/8-
Mart
2024

İTOTAM & PRIAC Uluslararası Tahkim Konferansı & Yatırım ve İş Forumu'nun Gerçekleştirilmesi (7-8 Mart 2024)


İstanbul'da gerçekleştirilen "İTOTAM & PRIAC Ortak Türk - Çek Uluslararası Tahkim Konferansı & Yatırım ve İş Forumu" başarıyla tamamlanmıştır. Değerli moderatörlerimize, konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza katkıları için teşekkür ederiz. İki gün boyunca, uluslararası ticari tahkim ve yatırım tahkimi ile ilgili önemli konular derinlemesine tartışılmış olup, etkinlik, hakemleri, avukatları, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getirmiştir. Etkinlik, katılımcıları tahkimdeki güncel değişikliklerle ilgili bilgilendirmekle kalmamış, aynı zamanda yeni iş bağlantıları kurulmasına ve Türkiye Cumhuriyeti ile Çek Cumhuriyeti arasında gelecekteki işbirliklerinin temellerinin atılmasına da yardımcı olmuştur. İTOTAM & PRIAC etkinliğinin ikinci gününün, aynı zamanda Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart) olmasına istinaden, ITOTAM Genel Sekreteri Senem Bahçekapılı VINCENZI, günün önemine değinen bir konuşma yapmıştır. İTOTAM olarak, tahkimde kadın temsilini iyileştirmeye yönelik taahhüdümüzü sürdürüyoruz. İTOTAM, 2023 yılında, The Equal Representation in Arbitration (ERA) Pledge’i (Tahkimde Eşit Temsil Taahhüdü) imzalayarak, uluslararası tahkimde cinsiyet çeşitliliğini ilerletme taahhüdünü göstermiştir. Bu taahhüt, adil bir temsil sağlamak amacıyla, Tahkim Divanı'nca hakem olarak atanacak kadınların sayısını eşit fırsat temelinde artırmayı hedeflemektedir. İstatistiksel olarak, son 3 yılda İTOTAM Tahkim Divanı tarafından atanan kadın hakemlerin yüzdesi yaklaşık %40 civarındadır. 2023 yılında bu oran %50'ye ulaşmıştır.

-26-
Şubat
2024

Hakimlere Yönelik Arabuluculuk ve Tahkim Bilgilendirme Semineri (26 Şubat 2024)


Türkiye Tahkim Akademisi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile Adalet Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen "Türkiye'de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Türkiye Adalet Akademisi ile birlikte Hakimlere Yönelik Arabuluculuk ve Tahkim Bilgilendirme Semineri düzenledi. Bilgilendirme Seminerinin 1. Oturumunda tahkime ilişkin temel konular Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Üyeleri Dr. Adem Aslan ve Hikmet Kanık ile Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu tarafından aktarıldı. 2. Oturumda tahkimde yargılama usulü Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Üyesi Doğan Ağırman ve İbn Haldun Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Türk Tahkim Akademisi Koordinasyon Kurulu Üyesi ve İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak tarafından ele alındı. Öğleden sonra gerçekleştirilen 3. Oturumda, hakem kararlarına karşı başvuru yolları ve kararların icrası konuları Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Abdullah Yaman, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Hukuk Dairesi Başkanı Dr. Nevzat Boztaş ve İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez tarafından incelendi. Son oturumda ise hakem kararlarının Türkiye’de tanınmasi ve tenfizine ilişkin meseleler Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi Başkanı Tülin Kurtoğlu ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Erdoğan tarafından etraflıca işlendi.

-22/26-
Şubat
2024

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Çalışma Grubu III'ün Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlık Çözümü Reformu Konulu 47. Oturumu (22-26 Şubat 2024)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un Türk delegasyonu üyesi olarak katıldığı oturumda uluslararası yatırım hukuku alanında bir danışma merkezinin kurulmasına ilişkin taslak hükümlerin yanı sıra usule ve ortak konulara ilişkin taslak hükümler de ele alınmıştır.

-19/23-
Şubat
2024

Tahkimde Avukatlık ve Tahkim Türleri’’Eğitimi (19-23 Şubat 2024)


19-23 Şubat tarihleri arasında İstanbul Barosu Tahkim Merkezi ve Meslek İçi Eğitim Merkezi’nin işbirliğinde ‘’Tahkimde Avukatlık ve Tahkim Türleri’’ konulu eğitim düzenlenmiştir. İTOTAM Sekreteryasından Av. Buğrahan Helvacı,‘’Tahkime Elverişli Uyuşmazlıklar Tahkim Sözleşmesi ve Geçersizliği’’ konulu sunumunu gerçekleştirmiştir.

-16-
Şubat
2024

18. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı (16 Şubat 2024)


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve ICC Tahkim Divanı işbirliğiyle düzenlenen 18. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı, 16 Şubat 2024 tarihinde Fairmont Quasar İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Konferansa İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Alper Yeşiltaş katılmıştır.

-15-
Ocak
2024

İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) & Prag Uluslararası Tahkim Merkezi (PRIAC)


Türk & Çek Ortak Tahkim ve Ticaret Hukuku Konferansı & Yatırım ve İş Forumu kayıtlarımız açılmıştır. Etkinliğe ilişkin tüm detaylara itotampriac.ito.org.tr web sayfasından erişebilirsiniz.

-15-
Aralık
2023

FSM Hukuk Kulübü İşbirliği İle “İTOTAM’da 1 Gün” Etkinliği (15 Aralık 2023)


Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, İTOTAM Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin, Temel Tahkim konulu sunumuna katılmak üzere İTOTAM’a ziyarette bulundular.

-28-
Kasım
2023

DRC Kulübü İşbirliği İle “İTOTAM’da 1 Gün” Etkinliği (28 Kasım 2023)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve Dispute Resolution Club (DRC) işbirliğinde 28 Kasım’da Tahkim ve Arabuluculuk merkezlerinin işleyişi konulu bir program gerçekleştirildi.

-25/26-
Kasım
2023

Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Ve İTOTAM İşbirliği İle “Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi (25-26 Kasım 2023)


Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi, İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ile Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi işbirliği ile 23-24 Eylül tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

-23-
Kasım
2023

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi - Tahkim Bilgilendirme Toplantısı


Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, tahkim bilgilendirme toplantısı için İTOTAM'da misafir edildi.

-9/13-
Ekim
2023

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Çalışma Grubu III'ün Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlık Çözümü Reformu Konulu 46. Oturumu


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un Türk delegasyonu üyesi olarak katıldığı oturumda uluslararası yatırım hukuku alanında bir danışma merkezinin kurulmasına ilişkin taslak hükümlerin yanı sıra usule ve ortak konulara ilişkin taslak hükümler de ele alınmıştır.

-2/6-
Ekim
2023

İstanbul Tahkim Haftası (İstanbul Arbitration Week (Istaw))


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) İstanbul Tahkim Haftası’na (ISTAW) gümüş sponsor olarak katılım sağladı. İTOTAM Genel Sekreteri Sayın Senem Bahçekapılı Vincenzi, "Bölgesel Tahkim Merkezlerinin Yükselişi" oturumunda yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO), bölgedeki Tahkim ve ADR mekanizmalarının tanıtımı ve daha da geliştirilmesinde İTOTAM'ın ulusal ve uluslararası faaliyetlerindeki kilit rolünü ve faaliyetlerini vurguladı.

-23/24-
Eylül
2023

Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Ve İTOTAM İşbirliği İle “Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi


“Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi, İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ile Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi işbirliği ile 23-24 Eylül tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Eğitimde İTOTAM Divan Başkan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. İlhan Helvacı "Tahkime Giriş", "Tahkim Anlaşması ve Tahkime Elverişlilik" konularını anlatmıştır.

-18/22-
Eylül
2023

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Çalışma Grubu II’nin 78. Oturumu


UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin 78. oturumu Viyana’da gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buğrahan Helvacı, Türkiye delegasyonu üyeleri olarak katılım sağladılar.

-12-
Eylül
2023

Gayrimenkul Hukuku, Arabuluculuk Ve Tahkim Konulu Panel


İstanbul Ticaret Odası (21’inci) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi işbirliğinde “İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Sayın Hakan Akdoğan’ın oturum başkanlığında kiraları arttırmak isteyen ev sahipleri ve buna karşı çıkan kiracılar arasında yaşanan gerginliklerin, 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle önce arabulucu yoluyla çözüme kavuşturulacağından bahisle bir panel düzenlendi.

-2-
Ağustos
2023

Sofya Tahkim Merkezi (SAC) İle İşbirliği Anlaşması İmzalanması


Sofya Tahkim Mahkemesi (SAC) Genel Sekreteri Sayın Ina Lyudmilova Karaivanova ve eski Ulaştırma ve Hakem Yardımcısı Sayın Stoyan Novakov İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nde (İTOTAM) ağırlandı; SAC ve İTOTAM arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Bu işbirliği özellikle lojistik, ulaştırma ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren Türk ve Bulgar şirketlerini, uyuşmazlıkların verimli ve etkili bir şekilde çözülmesi için İşbirliği Anlaşması çerçevesinde sözleşmelerine özel bir Tahkim Şartı eklemeye teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

-1-
Ağustos
2023

Avrupa Tahkim Odası (EAC) İle İşbirliği Anlaşması İmzalanması


Avrupa Tahkim Odası (EAC) Başkanı Sn. Hennadii Pampukha, EAC Türkiye Temsilcisi ve Hakemi Sn. Avni Demirci ve Hakem Sn. Dr. Rasim Orujov İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nde (İTOTAM) ağırlandı; İTOTAM ve EAC arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

-15/16-
Temmuz
2023

Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Ve İTOTAM İşbirliği İle “Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi


“Tahkimde Taraf Vekilliği” Sertifikalı Eğitimi, İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ile Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi işbirliği ile 15-16 Temmuz tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

-26/30-
Haziran
2023


Bakü Devlet Üniversitesi'nde (Azerbaycan) bu yıl ilk kez Uluslararası Tahkim Yaz Okulu düzenlenmiştir. İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Divan Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, eğitmen olarak, uluslararası tahkime ilişkin teorik ve pratik bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.

- 21-
Haziran
2023


21 Haziran 2023: 21 Haziran 2023 Çarşamba günü 15:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek "24 No'lu Lojistik Hizmetleri Komitesi Tahkim Webinarı"nda, ticari uyuşmazlıkların hızlı, etkin ve alanında uzman hakemlerce çözümü başta olmak üzere, tahkimin avantajlarına ve sözleşmelere eklenecek İTOTAM Örnek Tahkim Şartı'na ilişkin hususlara değinilecek olup, webinarın zoom linki aşağıda sunulmaktadır:
https://us02web.zoom.us/j/89052996935
Toplantı Kimliği: 890 5299 6935
(Parola yoktur)

- 14 -
Haziran
2023


İstanbul Ticaret Odası İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi Toplantısı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yakup Köç ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Akbal başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün’ün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Meclis ve Komite Üyeleri ile sektör temsilcilerinin de iştirak ettiği, İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve Divan Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç'un görüşleriyle katkı sağladıkları toplantıda, İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi tarafından sunum yapılmıştır.

- 3/4-
Haziran
2023


“Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Tahkim” Konferansı, İstanbul Barosu Tahkim Merkezi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Özyeğin Üniversitesi’nin işbirliğinde İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Konferansta, tahkime ilişkin gelişmeler ve güncel uygulamalar, geniş bir perspektifte ele alınmış olup, İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Divan Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç “Zımni İrade İle Tahkim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Yargıtay 11. H.D.’nin 20.05.2019 Tarihli Kararının Değerlendirilmesi” ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “UNCITRAL’in Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlıklarının Çözümü Reformu Hakkında Çalışan III No’lu Çalışma Grubu Güncel Çalışmaları” konulu sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

- 31 -
Mayıs
2023


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve 45 No'lu İTO Konut İnşaatı Meslek Komitesi işbirliği ile 'İnşaat Uyuşmazlıklarında Tahkim' konulu webinar gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yakup Köç'in yaptığı webinarda, inşaat uyuşmazlıklarında tahkimin önemi, acil durum hakemi atama olanağı ve süreçler ele alınmış olup, tahkimin hızlı, etkin ve alanında uzman kişilerce uyuşmazlığın çözümünü sağlayan bir yargılama yöntemi olduğu belirtilmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve İTOTAM Tahkim Divanı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı'nın konuşmacı olarak yer aldığı webinara, İTO Konut inşaatı Meslek Komitesi Üyeleri ve sektör temsilcileri katılmıştır.

- 25 -
Mayıs
2023


07-08 Aralık 2022 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen, İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez’in “İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezinin (İTOTAM) Kısa Tanıtımı” ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin “İTOTAM Med-Arb Kuralları” ve “UNCITRAL’in Tahkim ve Uyuşmazlık Çözümüyle İlgilenen 2.Çalışma Grubunda Yer Alan Çalışmalar” konulu makaleleriyle katkı sağladığı “Tahkimle İlgili Kamu Çalışma Grubuna Yönelik Arabuluculuk ve Tahkimde Güncel Gelişmeler Seminer Programı”na ilişkin e-kitabın ilgililere yararlı olmasını dileriz.
Seminer Kitabı

- 24-25-26-
Mayıs
2023


Kıymetli hukukçu meslektaşlarımız Dr. Öğr. Üyesi Evren Kılıçoğlu ve Av. Feyza Kutlay Kılıçoğlu’nun çocukları Tuna Kılıçoğlu’nun SMA Tip 1 yurtdışı gen tedavisi için gerekli meblağın toplanabilmesi amacıyla düzenlenen ve Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi'nin de eğitimciler arasında yer aldığı “Tuna için Tahkim Eğitimi” 24-25-26 Mayıs tarihlerinde online olarak gerçekleşecektir. Herkesi bu güzel amaca destek olmaya çağırıyoruz.

- 17 -
Mayıs
2023


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (ITOTAM) ile Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

- 25 -
Nisan
2023


İbn Haldun Üniversitesi (Türkiye), Bakü Devlet Üniversitesi (Azerbaycan), Türk Tahkim Akademisi ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın desteğiyle 26-30 Haziran 2023 tarihleri arasında Bakü'de ilk Uluslararası Tahkim Yaz Okulu'nu başlatacaktır. İbn Haldun Üniversitesi, Türk Devletleri'nden katılımcıları tahkim alanında değerli deneyimler ve bilgi edinmeleri için bu eşsiz fırsata katılmaya davet ediyor. Kayıt şimdi açık ve ilgilenen tüm bireyleri bu fırsattan yararlanmaya ve kayıt olmaya davet ediyoruz."
Uluslararası ticari ve yatırım uyuşmazlıklarının çözümünde tahkim en çok tercih edilen uyuşmazlık çözüm mekanizmasıdır. Tahkim ortamına sahip olmak, gelen yabancı yatırımları çekmek ve uluslararası ticareti desteklemek için kritik faktörlerden biridir.
Uluslararası Tahkim Yaz Okulu, söz konusu alanda genç nesil hukukçuları hazırlamak ve ayrıca bireyler, işletmeler ve kuruluşların bir araya geldiği Alternatif Uyuşmazlık Çözümü platformunu oluşturmak için Türk Devletlerinden akademisyenleri ve avukatları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.
5 günlük sertifika programı, seçkin bir uluslararası fakülte tarafından yönetilen dersler ve tartışmalardan, hükümet ve STK temsilcileri tarafından yürütülen seminerlerle birleşerek oluşacaktır. Yeni başlatılan bu Yaz Okulu'nda, teorik tartışmalar, dünyadaki uluslararası toplulukların yanı sıra Türki devletlerdeki ve Türk Devletlerindeki toplulukların vaka çalışmaları ile birlikte incelenecektir.
https://law.ihu.edu.tr/en/1st-international-summer-school-on-arbitration

- 19 -
Nisan
2023

"Tahkimde Güncel Sorunlar V-VI" Etkinliğine İlişkin E-kitabın Paylaşılması


T.C. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi işbirliğiyle kurulmuş olan Türk Tahkim Akademisi ile İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) işbirliği protokolü imzalamış olup, tahkim alanındaki güncel problemlerin ele alındığı "Tahkimde Güncel Sorunlar" başlığı altında çeşitli çevrimiçi etkinlikler düzenlenmektedir.
Bu kapsamda İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve İTOTAM Divan Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak'ın da makaleleriyle katkı sağladığı "Tahkimde Güncel Sorunlar V-VI" isimli etkinliğe ilişkin e-kitabin ilgililere yararlı olmasını dileriz.

- 13/14 -
Nisan
2023

24'üncü Uluslararası Barolar Birliği (IBA) Tahkim Günü'ne Katılım


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı, 13-14 Nisan tarihlerinde Lizbon'da gerçekleştirilen 24'üncü Uluslararası Barolar Birliği (IBA) Tahkim Günü'ne Türkiye delegasyonu olarak katılmışlardır.


- 07 -
Nisan
2023

İTOTAM – DRC İşbirliğinde “Temel Tahkim Eğitimi” Etkinliğinin Gerçekleştirilmesi (2. Gün)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve Dispute Resolution Club (DRC) işbirliğinde yapılan "Temel Tahkim Eğitimi" etkinliğinin ikinci günü yoğun katılımla gerçekleşmiştir. Etkinliğimizin ikinci günü Divan Üyemiz Sayın Prof. Dr. Ali Yesilirmak "Tahkimde Geçici Hukuki Korumalar?" , "Acil Durum Hakemliği ve Seri Tahkim Usulü?" ve "Tahkimde Hakem Kararları ve Nihai Karalar ?" konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir. Etkinliğimizin devamında Genel Sekreterimiz Sayın Av. Senem Bahcekapili Vincenzi "İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabulucuk Merkezi (İTOTAM) Kuralları" ve Divan Üyemiz Sayın Doç.Dr. Ebru Şensöz Malkoç "Hakem Kararlarına Başvuru Yolları" ve "Yabancı Hakem Kararlarının Tanıma ve Tenfizi" konulu sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.


- 06 -
Nisan
2023

DRC İşbirliğinde “Temel Tahkim Eğitimi” Etkinliğinin Gerçekleştirilmesi (1. Gün)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve Dispute Resolution Club (DRC) işbirliğinde yapılan "Temel Tahkim Eğitimi" etkinliğinin ilk günü yoğun katılımla gerçekleşmiştir. Etkinliğimizin ilk günü Divan Başkanımız Sayın Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez "Tahkim Nedir? Tahkimin Niteliği Nedir?" ve "Tahkim Hukukunun Kaynakları Nelerdir?" konulu sunumlarını gerçekleştirmiştir. Etkinliğimizin devamında Divan Başkan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. İlhan Helvacı "Tahkime Elverişli Uyuşmazlıklar ve Tahkim Sözleşmesi ve Geçersizliliği" ve Divan Üyemiz Sayın Prof. Dr. Ali Yesilirmak "Tahkimde Yargılama Usulü, Tahkimde Hakemlerin Seçimi ve Reddi, Çok Taraflı Tahkim" konulu sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.


- 30 -
Mart
2023

The Equal Representation In Arbitration (ERA) Pledge’in (Tahkimde Eşit Temsil Taahhüdü’nün) İmzalanması


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, The Equal Representation In Arbitration (ERA) Pledge’i (Tahkimde Eşit Temsil Taahhüdü’nü) imzalamıştır


- 27 -
Mart
2023

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Çalışma Grubu III kapsamında “Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlıklarında Çözüm Reformu” Konulu 45. Oturuma Katılım


Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) Çalışma Grubu III'ün 27-31 Mart tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirilecek olan Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlıklarında Çözüm Reformu konulu 45. oturumu bugün açılmıştır. İTOTAM Genel Sekreteri Senem Bahcekapili Vincenzi Türkiye delegasyonunun bir üyesi olarak toplantıya katılmaktadır.


- 14 -
Mart
2023

Jus Mundi İle İşbirliği Anlaşması İmzalanması


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, dünyanın en geniş kapsamlı dijital uluslararası hukuk ve tahkim kaynaklarından Jus Mundi ile işbirliği anlaşması imzalamıştır.


- 06 -
Mart
2023

24'üncü Uluslararası Barolar Birliği (IBA) Tahkim Günü


24'üncü Uluslararası Barolar Birliği (IBA) Tahkim Günü 13-14 Nisan tarihlerinde Lizbon'da gerçekleştirilecektir.


-02-
Mart
2023

Kluwer Arbitration Veri Tabanı Aboneliğinin Yenilenmesi


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, Kluwer Arbitration veri tabanı aboneliğini yenilemiştir. 1995 yılında kurulan Kluwer Law International (KLI) çoğunlukla İngilizce hukuk kaynakları üreten bir yayınevi olup, uluslararası tahkim kaynaklarına erişim bakımından dünyanın önde gelen çevrimiçi veri tabanlarından biridir. Araştırmalarınız için randevu alarak merkezimizi ziyaret edebilir ve Kluwer Arbitration veri tabanına erişebilirsiniz.


-02/03-
Şubat
2023

Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler Sempozyumu


T.C Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tahkim ve Diğer Alternatif Çözüm Yöntemlerinde Güncel Gelişmeler” isimli seminerin 2-3 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez “Bazı Hukuk Uyuşmazlıklarında Tahkim Uygulamaları” isimli oturumun başkanlığını yapmıştır.


-09-
Kasım
2022

ITOTAM-PRIAC: Türk Çek Tahkim Web Semineri


"ITOTAM-PRIAC: Türk Çek Tahkim Web Semineri", ITOTAM ile Çek Ticaret Borsası Uluslararası Tahkim Merkezi (PRIAC) arasında imzalanan ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye ve Çek Cumhuriyeti'nde tahkimin genel özellikleri, tahkim kararlarının iptali, yabancı tahkim kararlarının tanınması ve tenfizi konularının ele alındığı webinarda, iki kurum arasında işbirliğinin geliştirilmesi arzusu dile getirilmiştir.


- 10/14 -
Ekim
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 76. Toplantısına katılım, Viyana


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 10-14 Ekim 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 75. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, dijital ekonomiye müteallik hukuki sorunlar – dijital ekonomide uyuşmazlıkların çözümü temalı çalışmalarına devam etmiştir.


- 05/16 -
Eylül
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 43. toplantısına katılım, Viyana (Online)


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform” ile görevli Çalışma Grubu III’ün 5-16 Eylül 2022 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 43. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 08 -
Haziran
2022

IFCAI 2022 Genel Kurul Toplantısına Katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM'ın üyesi olduğu Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu IFCAI'nin 8 Haziran tarihinde Roma'da gerçekleşen Genel Kurul toplantısına katılım sağlamıştır.


-03-
Haziran
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar VI


Tahkim Akademisi ve İTOTAM işbirliğinde “Tahkimde Güncel Sorunlar” webinar serisinin altıncısı gerçekleştirilecektir. İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Hakan Pekcanıtez, Divan Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, alanında uzman akademisyenler, Yargıtay Üyeleri ve Bölge Adliye Mahkemesi başkanları tarafından “Tahkim Sözleşmesi” ve “İptal Davası” konuları ele alınacaktır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacaktır.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


-24-
Mayıs
2022

Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması Projesi


Asya Vakfı, ADR Center Global ve Akina Consulting tarafından “Adalete Adil Erişim için ADR'nin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında düzenlenen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri çalışma gezisi için Pakistanlı heyet İTOTAM'da ağırlanmıştır.


-18-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişi ve İTOTAM Divan Üyemiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-17-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


Maltepe Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi öğrencileri ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 10 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-11-
Mayıs
2022

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Merkezimizde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 8 kişiyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulmuştur.


-09/11-
Mayıs
2022

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022


İstanbul Ticaret Üniversitesi Moot Court 2022 kapsamında uyuşmazlık İTOTAM tahkim kuralları uyarınca ticari uyuşmazlık çözümlenmiştir. İTOTAM Divan Üyelerimiz Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ve Prof. Dr. Ali Yeşilırmak söz konusu dava yarışmasında başhakemlik yapmıştır.


-31/01-
Mart/Nisan
2022

Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılması Çalıştayı


Arabuluculuk Kanunu ve Arabuluculuk Düzeninin Özellikleri ile İlgili Fizibilite Araştırılması Yapılmasına" dair Çalıştay Antalya ATGV (Adalet Teşkilatı Güçlendirme Vakfı) tesislerinde gerçekleştirilmiş olup, İTOTAM adına Genel Sekreter Av. Senem Bahçekapılı katılım sağlamıştır.


-31-
Mart
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar IV


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin dördüncüsünü gerçekleştirmiştir. Webinarda “İklim Değişikliği ve Tahkime Etkileri” konusu ele alınmıştır. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


-28/01-
Mart/Nisan
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 75. Toplantısına katılım New York (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 28 Mart – 1 Nisan 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 75. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, dijital ekonomiye müteallik hukuki sorunlar – dijital ekonomide uyuşmazlıkların çözümü temalı çalışmalarına devam etmiştir.


- 24/25 -
Mart
2022

23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı


“Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği ve İTOTAM’ın destekleyici kuruluşlar arasında yer aldığı “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 24-25 Mart 2022 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilmiştir. Konferansa İTOTAM Tahkim Divanı Üyeleri Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ve Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç ile İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buğrahan Helvacı katılmıştır.


- 24 -
Mart
2022

İTOTAM – MED-ARB Projesi Arabuluculuk Merkezleriyle İşbirliği İmza Töreni


İTOTAM, T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı desteğiyle başlatmış olduğu "İTOTAM- MED-ARB " projesi kapsamında 24 Mart 2022 tarihinde Arabuluculuk Merkezleriyle buluşarak işbirliği protokolü imzalamıştır.


- 23 -
Mart
2022

Tahkim ve Arabuluculuk Komisyonu Toplantısı


Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Tahkim ve Arabuluculuk Eksper Komitesi toplantısı online (webinar zoom) düzenlenmiştir.


- 05/06 -
Mart
2022

Tahkim Zirvesi


Tahkim Zirvesi 5 Mart Cumartesi ve 6 Mart Pazar tarihlerinde 11.00-16.00 saat aralığında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güney Kampüsünde Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.


- 01 -
Mart
2022

Hibrit Tahkim Anlaşmaları


Hukuk + platformunda Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 1 Mart 2022 Salı günü 18.00 ‘de İTOTAM Divan Üyesi Doç Dr. Ebru Şensöz Malkoç’un katılımıyla “Hibrit Tahkim Anlaşmaları” adlı webinar düzenlenmiştir.


-14/18-
Şubat
2022

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 42. toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform” ile görevli Çalışma Grubu III’ün 14-18 Şubat 2022 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 42.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 09 -
Şubat
2022

İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri


SCL Turkey/İnşaat Hukuku Derneğinin düzenlediği “Yerel Tahkim Kurumları Perspektifinden İnşaat Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri” isimli webinarda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez sunum yapmıştır.


-01-
Şubat
2022

Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi 1. Çalıştayı


Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi “Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi” ortak projesi kapsamında, 1. Çalışma Grubu toplantısı çalıştayına (webinar zoom) katılım sağlanmıştır.


- 06 -
Ocak
2022

Tahkimde Güncel Sorunlar III


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin üçünüsünü gerçekleştirmiştir. İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Doç. Dr. Ebru Şensöz Malkoç, “Uluslararası Yatırım Tahkiminde Hakem Kararlarının İptali” konulu sunumunu yapmıştır. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir.
https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi


- 11/12 -
Aralık
2021

Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı


Prof. Dr. Nuray EKŞİ, ILSA Özyeğin Hukuk Kulübü ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi İşbirliğiyle 11-12 2021 Aralık tarihlerinde ‘Her Yönüyle Tahkim Sertifika Programı’ isimli konferans gerçekleştirilmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi “İTOTAM’da Tahkim” temalı sunumunu yapmıştır.


- 15/19 -
Kasım
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 41. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 15-19 Kasım 2021 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 41.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.


- 12 -
Kasım
2021

Tahkimde Güncel Sorunlar


Tahkim Akademisi, “Tahkimde Güncel Sorunlar” Webinar serisinin ilkini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile 12 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirmiştir. Webinar, Tahkim Akademisi Resmi Youtube kanalı üzerinden izlenebilir. (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi)


- 01/05 -
Kasım
2021

Turkey Arbitration Week


Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi ev sahipliğinde 1-5 Kasım 2021 tarihlerinde uluslararası yatırım, ticaret ve tahkim hukuku ile ilgili uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Program için tıklayınız.
- 27 -
Ekim
2021

Non-Signatories in International Arbitration


Türkiye Tahkim Akademisi, Prof. Dr. Ali Yeşilırmak'ın moderatörlüğünde 27 Ekim 2021'de seçkin akademisyen ve hakem Profesör Stavros Brekoulakis ile üçüncü webinarına ev sahipliği yapacak. Webinar Akademi Youtube Kanalından (https://www.youtube.com/c/tahkimakademisi) yayınlanacaktır.


- 16 -
Ekim
2021

Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim


T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Sicil Müdürlüğü ve İstanbul Barosu Tahkim Merkeziyle 16 Ekim 2021 tarihinde webinar şeklinde “Şirketler Hukuku Uyuşmazlıklarının Çözümünde Tahkim” isimli webinar gerçekleştirilmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir:
https://www.youtube.com/watch?v=WaExprnpqqg

- 12 -
Ekim
2021

AB Konseyi – Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi


Genel amacı vatandaşlar, işletmeler, tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar için daha hızlı bir uyuşmazlık çözümü sağlayarak adalet sisteminin etkinliğinin ve adalete erişimin iyileştirilmesi olan projeye İTOTAM’ı temsilen Av. M. Buğrahan Helvacı katılmıştır. Söz konusu toplantıda arabuluculuk ve tahkimin geliştirilmesine yönelik öneriler dile getirilmiştir.

27 Eylül
/ 1 Ekim
2021

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 74. Toplantısına katılım Viyana (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Muhammed Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 27 Eylül - 1 Ekim 2021 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 74. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, UNCITRAL Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Kuralların kılavuzunun hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.


- 22 -
Eylül
2021

Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications


Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, İbn Haldun Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin işbirliği ile kurulan Tahkim Akademisi tarafından, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak’ın moderatörlüğünde 22 Eylül 2021, saat 15.00’te Prof. Julian DM Lew QC’nin katılımıyla “Arbitrating in Times of Covid and Long Lasting Implications“ adlı webinar düzenlenmiştir. Video kaydına ilgili YouTube linkinden erişim sağlanabilir: https://www.youtube.com/watch?v=aa1GCXEcIwo

- 22 -
Eylül
2021

Engaging in Collaborative Dialogue in Europe and Beyond

- 24 -
Ağustos
2021

Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi


Hukuk+ platformunda, Araş. Görevlisi Süleyman Yasin Zorlu moderatörlüğünde 24 Ağusos 2021’de , İTOTAM Genel Sekreterimiz Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi’nin katılımıyla “Uluslararası Tahkim – İTOTAM Tahkimi” adlı webinar düzenlenmiştir. İligli webinara https://www.youtube.com/watch?v=XmiSrEYNyCw linki üzerinden erişim sağlanabilir.

- 03/04 -
Nisan
2021

Avukatlar İçin İleri Tahkim Eğitimi (Online


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde Avukatlar İçin İleri Tahkim Eğitimi düzenlenmiştir.

- 22/26 -
Mart
2021

22-26 Mart 2021 UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 73. Toplantısına katılım New York (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. M. Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 22-26 Mart 2021 tarihlerinde New York'ta gerçekleşen 73. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, UNCITRAL Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Taslak Kurallar hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.

- 8/12 -
Şubat
2021

8-12 Şubat 2021 UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 40.Toplantısına katılım Viyana (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. M. Buğrahan Helvacı Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 8-12 Şubat 2021 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 40. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine (ISDS) ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir. Bu bağlamda, " temyiz mekanizması ve uygulama konuları" ve "ISDS mahkeme üyelerinin seçimi ve atanması" konuları görüşülmüştür.

- 12/13 -
Aralık
2020

Temel Tahkim Eğitimi (Online)


İstanbul Ticaret Odası Tahkim Ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ve İstanbul Barosu Tahkim Merkezi (İBTM) işbirliğinde temel tahkim eğitimi düzenlenmiştir.

- 25 -
Kasım
2020

İTOTAM’da Bir Gün Projesi


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında her hafta Online tahkim eğitimi verilecektir. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyle Online toplantı yapılarak kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

- 03 -
Kasım
2020

Yemen Uluslararası Ticari Tahkim ve Uzlaşma Merkezi ile İşbirliği anlaşması imzalandı


İmzalanan anlaşmanın amacı alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin hizmetleri yaygınlaştırmak, konferanslar ve eğitimler düzenlemek suretiyle stratejik işbirliği alanları geliştirmek ve Türkiye ile Yemen’de tahkim anlayışının gelişmesini sağlamaktır.

- 06/09 -
Ekim
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 39.Toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 5- 9 Ekim 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 39. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 21/25 -
Eylül
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin (Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) 72. Toplantısına katılım (Online)


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma / Uyuşmazlık Çözümü) ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 72. toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, Seri Tahkim Yargılamasına (Expedited Arbitration) ilişkin Taslak Kurallar hazırlanmasına dair çalışmasına devam etmiştir.

- 12/13 -
Mart
2020

Uluslararası Barolar Birliği’nin (IBA) düzenlediği “23’üncü IBA Tahkim Günü Konferansı” 12-13 Mart 2020 tarihinde İstanbul Çırağan Sarayı Kempinski’de gerçekleştirilecektir.


- 20/24 -
Ocak
2020

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 38. Devam Toplantısı’na katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 20-24 Ocak 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 38. Devam Toplantısı’na Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 25 -
Kasım
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında Maltepe Üniversitesi Hukuk Kulubü ağırlandı”.


Maltepe Üniversitesi Hukuk Kulübü ile “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 5 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

- 21 -
Kasım
2019

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulübü İTOTAM'ı ziyaret etti.


“ Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulübü’nden 20 üyeye İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ve Av. Buse Niseoğlu tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verildi.”

- 18 -
Kasım
2019

"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı


"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde, 18 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşmiştir.

- 6 -
Kasım
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi” başladı


“İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 5 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 5 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konuları konuşulacaktır.

14-18
Ekim
2019

“UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 38. toplantısına katılım”


“İTOTAM Tahkim Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 38.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.”

- 20 -
Eylül
2019

Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler" Konferansı


‘’İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Milletlerarası Tahkimin Mali Boyutu: Söylentiler ve Gerçekler konferansı 20 Eylül 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.’’

- 24 -
Mayıs
2019

IFCAI 2019 Genel Kurul toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ile İTOTAM Divan Üyesi Dr. Ebru Şensöz Malkoç İTOTAM'ın üyesi olduğu Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu IFCAI'nin 24 Mayıs 2019 tarihinde Helsinki'de Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen IFCAI Genel Kurul toplantısına katılım sağlamışlardır.

- 23 -
Mayıs
2019

Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi Tahkim Konferansına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi ile İTOTAM Divan Üyesi Dr. Ebru Şensöz Malkoç 23 Mayıs 2019 tarihinde Finlandiya Ticaret Odası Tahkim Merkezi tarafından her iki senede bir düzenlenen uluslararası tahkim konferansına katılım sağlamışlardır.

- 17 -
Nisan
2019

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 17 Nisan 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

- 12 -
Nisan
2019

ILSA üyelerine İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verilecektir.


International Law Students Association (ILSA) üyelerinden gelen talep üzerine 12 Nisan 2019 tarihinde ILSA üyelerine İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi tarafından İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kuralları hakkında bilgi verilecektir.

- 1/5 -
Nisan
2019

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 37. toplantısına katılım


İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ile Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 1-5 Nisan 2019 tarihlerinde New Yok'ta gerçekleşen 37.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır.

Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

- 25/28 -
Mart
2019

Tahkim Eğitimi tamamlandı.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerine İTOTAM Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve Divan Üyelerinden Prof. Dr. Ali Yeşilırmak ile Dr. Öğr. Üyesi Ebru Şensöz Malkoç tarafından 16 saatlik temel tahkim eğitimi verilmiştir.

- 8 -
Mart
2019

TÜMSİAD Ziyareti


İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak tarafından Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) merkezine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye’de ve İTOTAM’da tahkim ve arabuluculuk konuları görüşülmüştür.

- 13 -
Şubat
2019

"İTOTAM’da Bir Gün Projesi" başladı.


İstanbul Üniversitesi’nin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri üzerine çalışan kulübü Dispute Resolution Club (DRC) ile yapılan “İTOTAM’da Bir Gün Projesi” kapsamında 2 ay boyunca her hafta 4 öğrenci İTOTAM'ı ziyaret edecek. Bu kapsamda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişiyi merkezimizde ağırlayarak, kendileriyle İTOTAM’ın faaliyetleri ve Türkiye’de Tahkim ve Arabuluculuk konularını konuştuk.

- 7 -
Şubat
2019

İTOTAM Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Buluşması


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile yapılan toplantıda İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM’ın Tahkim ve Arabuluculuk hizmetleri hakkında bilgi verdi.

- 4/8 -
Şubat
2019

İTOTAM Divan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Sekretaryasından Av. Buse Niseoğlu Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 4-8 Şubat 2019 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen 69. toplantısına katılmıştır.


Çalışma Grubu, Hızlandırılmış Tahkime (Expedited Arbitration) ilişkin bir metin hazırlama çalışmalarına başlamıştır.

Rapor için tıklayınız.
- 18 -
Ocak
2019

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 18 Ocak 2019 tarihinde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir.


2019

İTOTAM Tahkim Divanı üyesi Prof. Dr. Ali Yeşilırmak Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Bilim Komisyonu başkanlığına seçildi.


- 27 -
Aralık
2018

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk ve İTOTAM Konferansı 18 Ocak 2019 tarihinde yapılacaktır. Konferansın İstanbul Ticaret Odası 4. Kat Meclis Salonunda saat 13.30-16.30 saatleri arasında 2 oturumlu olarak yapılması planlanmaktadır.
Konferans programı için tıklayınız.

- 14 -
Aralık
2018

14 Aralık 2018 Prag Kuralları tanıtım toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, Prag Kurallarının tanıtım toplantısına katılarak İTOTAM adına Prag Kurallarını imzaladı.

Uluslararası Tahkimde Yargılamanın Etkin Yürütülmesi hakkında hazırlanan Prag Kuralları 14 Kasım 2018 tarihinde Rusya Tahkim Derneği ve GAR tarafından Prag'ta düzenlenen konferansta tanıtıldı. 150'den fazla tahkim uygulayıcısı, uzman, in-house avukatın katılım sağladığı toplantı sonunda Prag Kuralları imza töreni gerçekleşti.

- 29 -
Ekim
2018

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 36. toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 29 Ekim- 2 Kasım 2018 tarihlerinde Viyana’da gerçekleşen 36.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmıştır.

- 8 -
Ekim
2018

IFCAI 2018 Genel Kurul toplantısına katılım


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM'ın üyesi olduğu Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu IFCAI'nin 8 Ekim 2018 tarihinde Roma'da gerçekleşen Genel Kurul toplantısına katılım sağlamıştır.

- 18 -
Eylül
2018

HMK’nın yürürlüğe girdiği tarihten önce akdedilen tahkim sözleşmeleri kapsamında icra edilen milli tahkim yargılamalarında HUMK’da düzenlenen temyiz yoluna değil HMK uyarınca iptal davası yoluna başvurulabilmesine ilişkin karar yayımlandı.


İlgili İçtihadı Birleştirme Kararı için tıklayınız.

- 09 -
Nisan
2018

Rusya Tahkim Derneği'nin bu yılki raporunda İTOTAM'a yer verildi.


İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı ve Av. Buse Niseoğlu'nun Rusya Tahkim Derneği Yıllık Dergisinde yayınlanmış olan yazısı için tıklayınız.

- 03 -
Nisan
2018

Avrupa Tahkim Odası Heyeti Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi ziyaret etti.


Brüksel Merkezli Avrupa Tahkim Odası (European Arbitration Centre) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezimizi ziyaret etmiştir.
Ziyaret sırasında Türkiye'de ve İTOTAM'da tahkim konuları görüşülmüştür.

- 29 -
Mart
2018

İTOTAM'da Tahkim ve Arabuluculuk Semineri


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren akademik bir öğrenci kulübü olan Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Kulübü (Dispute Resolution Club), bu seneki akademik aktiviteleri çerçevesinde, üyelerinden gelen yoğun talep üzerine, İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarının Uygulanmasına dair bir seminer düzenlenmesini talep etmişlerdir.
Söz konusu seminer 29 Mart 2018 tarihinde İTO'da düzenlenmiştir. İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı ve Av. Buse Niseoğlu İTOTAM Tahkim ve Arabuluculuk Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatmışlardır.

- 23 -
Mart
2018

ISPRAMED VII. Çalışma Toplantısına Katılım


ISPRAMED'in (Akdeniz'de Tahkimi ve Arabuluculuğu Özendirme Enstitüsü) 23 Mart 2018 tarihinde Milano'da yapılan yıllık olağan VII. Çalışma toplantısına İTOTAM olarak katılım sağlanmıştır.
Söz konusu toplantıya İTOTAM'ı temsilen İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, İTO Hukuk Müşaviri Prof. Dr. Ergun Özsunay, Milano Tahkim Odası'nı (CAM) temsilen Genel Sekreter Stefano Azzali, Kahire Bölgesel Uluslararası Tahkim Merkez'ini (CRCICA) temsilen Başkan Dr. İsmail Selim, Tunus Tahkim Merkezini temsilen Salah Dhibi, CIMAC Casablanca Uluslararası Tahkim ver Arabuluculuk Merkezi Genel Sekreteri Hicham Zegrary, ISPRAMED Network Koordinatörü Charless Jarrosson, ISPRAMED Network Danışmanı Valentina Renna ve ISPRAMED adına Lorena Martignoni katılmışlardır.
Söz konusu toplantıda Tahkim Merkezleri yetkilileri "Tahkimde Süreler" konusunu ele alarak, merkez uygulamalarını paylaşmışlardır.

- 22-24 -
Mart
2018

Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlandı.


Her meslek komitesinden yapılan atamalarla 22-24 Mart 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlanarak uzmanlarımız sertifikalarını almışlardır.

- 22 -
Mart
2018

Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlandı.


Her meslek komitesinden yapılan atamalarla 22-24 Mart 2018 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Arabuluculuk Uzman Eğitimi tamamlanarak uzmanlarımız sertifikalarını almışlardır.

- 13 -
Nisan
2018

Taslak Prag Kuralları yayınlandı.


Uluslararası tahkimde delill sağlanması ile ilgili Taslak Prag Kuralları için tıklayınız.

- 15 -
Aralık
2017

İTOTAM- ELSA İstanbul (The European Law Students’ Association / Avrupa Genç Hukukçular Derneği) Tahkim Konferansı


ELSA İstanbul Lawyers at Work Etkinliği kapsamında İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi İTOTAM Tahkim Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatacaktır. Konferans 15 Aralık Perşembe günü 10:00-12:00 saatleri arasında İTO 5. Kat 1 No'lu salonda gerçekleşecektir.

- 17 -
Kasım
2017

Rusya Tahkim Derneği ile İşbirliği Anlaması imzalandı.


Tahkim merkezimiz Rusya Tahkim Derneği (RAA) ile işbirliği anlaşması imzalayarak işbirliklerine bir yenisini daha eklemiştir. Bu işbirliğinin Rusya ve Türkiye arasında ticaret yapan şirketlerin tahkim başvurularında büyük kolaylık sağlayacağı ve tahkimin her iki ülkede uyuşmazlık çözüm yolu olarak yaygınlaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
İşbirliği anlaşması metni için lütfen tıklayınız.

- 17 -
Kasım
2017

İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansıİstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) ev sahipliğinde ve Rusya Tahkim Merkezi’nin katılımıyla "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimde Güncel Konular ve Tahkimin Geleceği Konferansı" 17 Kasım 2017 tarihinde büyük bir başarı ve geniş bir katılım ile gerçekleşmiştir
Konferans programı için tıklayınız.

- 2/6 -
Ekim
2017

İTOTAM Sekreteryasından Av. Buse Niseoğlu Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 2 - 6 Ekim 2017 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 67. toplantısına katılmıştır.


Çalışma Grubu, “Uluslararası Ticari Uzlaştırma Sonucu Taraflar Arasında Varılan Sulh Sözleşmelerinin İcrası” ve “Tahkim Yargılamasına İlişkin UNCITRAL Kılavuzunun (Notların) güncellenmiş taslak metni üzerinde çalışmalarına devam etmiştir. 
Rapor
Rapor Özeti

- 20 -
Nisan
2017

IFCAI’ye Üyelik


Tahkim merkezimizin 1985 yılında kurulan ve dünya çapında 58 üyeye sahip olan IFCAI’ye (Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu) üye olduğunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bu üyelik, uluslararası işbirliklerimize ve bilgi alışverişimize katkıda bulunacağı gibi Tahkim Merkezimizin uluslararası görünürlüğüne büyük katkı sağlayacaktır.

- 07 -
Nisan
2017

İran Tahkim Merkezi ile İşbirliği Anlaması imzalandı.


Tahkim merkezimiz bugüne kadar Uluslararası Ticari Tahkim Enstitüleri Federasyonu (IFCAI), Akdeniz’de Tahkim ve Arabuluculuğun Geliştirilmesi Enstitüsü (ISPRAMED), Milano Tahkim Merkezi (Camera Arbitrale Milano), Pakistan Anlaşmazlık Çözüm Merkezi (NCDR) ve Kosova Ticaret Odasına Bağlı Daimi Tahkim Divanı (PTA) ile işbirliği anlaşması imzalamıştır. Tahkim merkezimiz son olarak İran Tahkim Merkezi (ACIC) ile işbirliği anlaşması imzalamış bulunmaktadır. Bu işbirliğinin İran ve Türkiye arasında ticaret yapan şirketlerin tahkim başvurularında büyük kolaylık sağlayacağı ve tahkimin her iki ülkede uyuşmazlık çözüm yolu olarak yaygınlaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir.

- 06 -
Nisan
2017

Kluwer üyeliği yenilendi.


Tahkim hukukuyla ilgilenen araştırmacılarımız İTOTAM'a gelerek tahkim hukuku alanında Dünyanın en önemli veri tabanlarından biri olarak kabul edilen Kluwer Arbitration'a ücretsiz erişim sağlayabilirler. Detaylı bilgi İTOTAM Sekretaryası ile iletişime geçiniz.

Kluwer Arbitration web sitesi için tıklayınız.

- 18 -
Ocak
2017

Avro-Akdeniz Uluslararası Tahkim Topluluğu Konferansı


UNCITRAL, OECD ve ISPRAMED işbirliğiyle düzenlenen "Avro- Akdeniz Uluslararası Tahkim Topluluğu" üçüncü konferansı 18 Ocak 2017 tarihinde Milano'da gerçekleşecektir.
Konferans programı ilişikte sunulmaktadır.
Program Detayları (En)
Program Detayları (Fr)

- 12 -
Ekim
2016

Yeditepe Hukuk Öğrencileriyle Buluşma


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi 12 Ekim 2016 tarihinde Yeditepe Üniversitesinde Yeditepe Üniversitesi Hukuk Kulubü ve Spor Kulubü işbirliğiyle "İTOTAM Tahkim Paneli"  konulu sunum yaparak Tahkimi ve İTOTAM Tahkim Kurallarını uygulamadan örneklerle anlatmıştır.
Tıklayın.

- 11 -
Ağustos
2016

Yeni Gelen Kitaplar


Kütüphanemize yeni gelen kitaplar:

Yeni Kitaplar Listesi için Tıklayın.

- 11 -
Temmuz
2016

ISPRAMED VI. Çalışma Toplantısına Katılım


ISPRAMED'in (Akdeniz'de Tahkimi ve Arabuluculuğu Özendirme Enstitüsü) 11 Temmuz 2016 tarihinde yapılan yıllık olağan VI. Çalışma toplantısına İTOTAM olarak katılım sağlanmıştır.

Söz konusu toplantıya İTOTAM'ı temsilen İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi, Milano Tahkim Odası'nı (CAM) temsilen Genel Sekreter Stefano Azzali, Kahire Bölgesel Uluslararası Tahkim Merkez'ini ( CRCICA) temsilen Başkan Mohamed Abdel Raouf, Fas Tahkim Divanını temsilen Mohamed Ourdedine, ISPRAMED Network Koordinatörü Charless Jarrosson, ISPRAMED Network Danışmanı Valentina Renna ve ISPRAMED adına Lorena Martignoni katılmışlardır.

"Hakem Seçiminde Kriterler" ve "Hakemlerin Tarafsızlığı"na dair Tahkim Merkezlerinin ortak çalışması sonucu hazırlanan ilk iki Rapor uluslararası alanda tanınmış üç tahkim dergisinde; "Revue de l'Arbitrage", "Journal of Arab Arbitration" ve "Rivista dell'Arbitrato"da yayınlanmıştır.

Raporlar :
Final Report on Independence
Final Report on Selection of Arbitrators

- 03 -
Haziran
2016

İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) "İstanbul Tahkim Günleri- Istanbul Arbitration Days" konferanslarımız başlamış bulunmaktadır
Bu bağlamda, "İstanbul Tahkim Günleri - Tahkimle İlgili Gelişmeler" konulu konferansımız 3 Haziran Cuma günü yapılacaktır.
Konferans programı ilişikte sunulmaktadır.
Program Detayları için Tıklayın..

- 30 -
Nisan
2016

Spor Hukuku Konferansı


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi 30 Nisan'da Yeditepe Üniversitesinde yapılacak Spor Hukuku Konferansında "Spor Sözleşmelerinden Doğan Uyuşmazlıkların Tahkim Yoluyla Çözümüne Bir Alternatif Olarak İTOTAM konulu sunum yapacaklardır. 

Konferans Detayları için Tıklayın.

- 29/30 -
Mart
2016

Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlık Çözümü Konferansı


Uluslararası İnşaat Sözleşmeleri ve Uyuşmazlık Çözümü konulu ICC -FIDIC Konferansı 29-30 Mart tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecektir.
Program Detayı için Tıklayınız.

- 19 -
Mart
2016

Ulusal ve Uluslararası Tahkim Mevzuatı ve Örnek Ülke İncelemeleri


İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (İTOTAM) Divan Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Divan Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve Divan Üyesi Doç. Dr. Ali Yeşilırmak, İstanbul Barosu tarafından düzenlenen İTOTAM Tahkim Kuralları'nın da anlatılacağı "ULUSAL VE ULUSLARARASI TAHKİM MEVZUATI VE ÖRNEK ÜLKE İNCELEMELERİ" konulu konferansta sunum yapacaklardır.
Detay için Tıklayınız.

- 20 -
Şubat
2016

İTOTAM ve Pakistan Ulusal Uyuşmazlık Çözüm Merkezi


İTOTAM, Pakistan Ulusal Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (National Centre for Dispute Resolution; NCDR) ile 2016 Şubat ayı itibariyle tahkim ve arabuluculuk konularına ilişkin işbirliği başlatmıştır. (Detaylı bilgi için Uluslararası İşbirliği Anlaşmaları ve Yürütülen Projeler için tıklayınız)
NCDR Websitesi

- 1/6 -
Şubat
2016

UNCITRAL 64.Toplantısına Katılım SağlandıİTOTAM Tahkim Divanı Prof. Dr. İlhan Helvacı ve İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem B. Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Tahkim ve Uzlaştırma” ile görevli Çalışma Grubu II’nin 1- 6 Şubat tarihlerinde New York'ta gerçekleşen 64.toplantısına Türk delegasyonu olarak katılmışlardır.
Çalışma Grubu, “Uluslararası Ticari Uzlaştırma Sonucu Taraflar Arasında Varılan Sulh Sözleşmelerinin İcrası” ve “Tahkim Yargılamasına İlişkin UNCITRAL Kılavuzunun (Notların) güncellenmiş taslak metni üzerinde çalışmalarına devam etmiştir.
Uncitral Websitesi
Rapor 1
Rapor 2

- 20 -
Ocak
2016

Kluwer Arbitration'a erişim açıldı !


Tahkim hukukuyla ilgilenen araştırmacılarımız İTOTAM'a gelerek tahkim hukuku alanında Dünyanın en önemli veri tabanlarından biri olarak kabul edilen Kluwer Arbitration'a ücretsiz erişim sağlayabilirler.
Kluwer Arbitration Web Sitesi İçin Tıklayınız.
Detaylı bilgi İTOTAM Sekrataryası ile iletişime geçiniz.

- 7/11 -
Eylül
2015

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) , ViyanaViyana, "Tahkim ve Uzlaştırma" ile görevli UNCITRAL Çalışma Grubu II’nin 63. Toplantısına katılım sağlanmıştır. Çalışma Grubu “Uluslararası Ticari Uzlaştırma Sonucu Taraflar Arasında Varılan Sulh Sözleşmelerinin İcrası” hakkında çalışmalara başlamıştır.

- 29 -
Haziran
2015

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL), Viyana


UNCITRAL 48. Komisyon toplantısına katılım; Komisyon toplantısında, Çalışma Grubu II’yle ilgili olarak, “Tahkim Yargılamasına İlişkin UNCITRAL Kılavuzunun (Notların) Güncellenmiş taslak metni üzerinde çalışılmıştır.


- 11/12 -
Mayıs
2015

Uluslararası Ticari Tahkim ve Arabuluculukta Güncel Sorunlar: Avrasya ve Türkiye Perspektifi Konferansı9.30 – 10.00 Kayıt
10.00 –10.20 Açılış Konuşmaları
İbrahim Çağlar, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Istanbul
Włodzimierz Brych - Nowy Tomyśl Ticaret Odası Tahkim Divanı Başkanı , of Polonya Tahkim ve Arabuluculuk Derneği Başkanı
I.Oturum
Başkan: Prof. Mykola Selivon, Ukrayna Ticaret Odası Uluslararası Tahkim Divanı ve Deniz Ticaret Tahkim Komisyonu Başkanı (Ukrayna)

Devamı...

- 12 -
Mayıs
2015

İTO Tahkim Merkezi (İTOTAM) Açılışı ve Tahkim Kuralları Tanıtım Toplantısı13.30 – 14.00 Kayıt
14.00 –14.10 Açılış Konuşması
İbrahim Çağlar, Yönetim Kurulu Başkanı , İstanbul Ticaret Odası
Başkan: Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez , Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı
14:10-14:20 Av. Nimet Baş, İstanbul Milletvekili, İTOTAM Tahkim Divanı Üyesi
14:20-14:40 Prof. Dr. Ergun Özsunay, İstanbul Üniversitesi (Em.), İTO Hukuk Müşaviri
“ Türkiye’de Tahkimin Gelişimi”
Devamı...

- 9 -
Aralık
2014

Villa Mediterranee, Marsilya


Marsilya’da Akdeniz’deki çeşitli tahkim merkezleri yetkililerinin katılımlarıyla düzenlenen “Akdeniz’de Uluslararası Tahkim” konulu çalışma toplantısına katılım sağlanmıştır.


- 14 -
Ekim
2014

Fas Tahkim Divanı, Kazablanka


ISPRAMED’le (Akdeniz’de Tahkim ve Arabuluculuğu Özendirme Enstitüsü) olan işbirliği kapsamında düzenlenen “Hakemlerin Seçilmesi: Etkin Bir Yargılamanın Anahtarı” konulu konferansa katılım sağlanmıştır. Söz konusu toplantıya ilişkin Rapora ulaşmak için tıklayınız.


- 13 -
Ekim
2014

ICC Fas Ticaret Odası, Kazablanka


ISPRAMED ‘le olan işbirliği kapsamında network üyesi tahkim merkezleriyle gerçekleştirilen V. ISPRAMED olağan yıllık toplantısına katılım sağlanmıştır. Söz konusu toplantıya ilişkin Rapora ulaşmak için tıklayınız.İŞBİRLİKLERİ

X

Uzman Listesi


KOMİTE NO ASIL ÜYE YEDEK ÜYE
07Ali GündoğanNecdet Mot
08Kazım Eryaşarİsmail Öncel
13Mevlüt YılmazAbdulmuti Baran
15Turay KeslerNusret Türker
17Zakir YılmazTuran Kuytak
18Mahmut Esfa EmekEnver Şahin
20Engin ÖzaydınMehmet Lütfi Tunga
21Karabet HemengülAli Kolay
22Dursun Ali CamadanSadık Aksu
25Selçuk SüralGiray Yalçınkaya
35Bekir Taner AteşTolga Batallı
36Mustafa Balkuv
Mehmet Zengin
Ahmet Bilal Kıymaz
Sabri Öztürk
Nazım Bekmezci
45Emrullah TellioğluRecep Yeşilyurt
46Yusuf ErkoçBurhan Özdemir
48Ertuğrul YılmazKenan Ertem
49Hakan İyigelRatip Danış
50Salih KendirHakan Mengelli
57Selahattin GüvenHüseyin Sayan
64Fatih YılmazEnis Alkan
68Musa AlkanSalih Gültekin
72Süleyman KöşkeroğluMurat Fehmi Bozanoğlu
79Bayram İşcanNurettin Özdemir